Sauna - SaraS - Soľná jaskyňa a Wellness

Prejsť na obsah


Sauna a jej liečivé účinky
Ľadová kaďa

     
                 


Saunovanie uvoľňuje telo i dušu, nervové napätie, prináša psychickú a fyzickú relaxáciu a regeneráciu síl. Sauna dokáže uviesť telo a dušu do harmonického a rovnovážneho stavu. Sauna je vraj prameňom mladosti, pomáha posilňovať krvný obeh, skvalitňuje činnosť srdca a oživuje pleť.
Liečivé účinky saunovania sú známe už od nepamäti.
-saunovanie má predovšetkým výborný preventívny účinok. Pri pravidelnom saunovaní sa vytvorí odolnosť voči viróznym infekciám dýchacích ciest.Horúci vzduch v saune vyvoláva potenie a vylučovanie škodlivých látok, otvára póry pokožky, zlepšuje jej prekrvenie, pružnosť a vzhľad.
-zrýchľuje metabolizmus, pôsobí protizápalovo, baktericídne a zabíja roztoče ktoré žijú na ľudskom tele (mimochodom, len dvakrát v živote je vaše telo úplné zbavené roztočov, keď sa narodíte a keď vyjdete zo sauny), vďaka čomu sauna pomáha aj proti rôznym alergiám, ekzémom, kvasinkovým a hubovým infekciám, akné a kožným chorobám.
-má preukázateľne liečivé účinky pri astme, zápaloch a alergiách dýchacích ciest.
-zároveň pôsobí upokojujúco, uvoľňuje dušu i telo, prináša psychickú i fyzickú relaxáciu, odstraňuje psychické vypätie, prejavujúce sa nespavosťou, nervozitou, stavmi úzkosti, vyčerpanosťou, bolesťami hlavy, kĺbov a pod.
-prispieva k získaniu dokonale čistej pokožky s viditeľným kozmetickým efektom, uvoľneniu a sviežosti s povzbudením mnohých životných funkcií, zlepšeniu telesnej koordinácie, atď.
-z liečebného hľadiska má saunovanie podporný význam. Je známe využívanie aromaterapie (pri liečbe horných dýchacích ciest, pri poruchách pohybového ústrojenstva, pri nespavosti), sauna sa využíva na prehriatie kĺbov pri niektorých ortopedických diagnózach, pri niektorých klimakterických problémoch.
Je pravda, že pri saunovaní stratíte asi 500g vody a taktiež saunovanie pomáha k lepšiemu rozloženiu vody v organizme, čo zmenšuje opuchy u ľudí s nadváhou, keď mizne voda z tukových tkanív.


Fínska sauna - Vlhká

Ide o klasický fínsky typ sauny, teda mierne teplú a vlhkú saunu, ktorá je aj súčasným trendom. Pri tomto type saunovania je dôležité, aby teplota v saune neprekračovala 75 - 80 °C, súčasne je však udržiavaná vysoká relatívna vlhkosť vzduchu, až cca 80%. Špeciálne riešené vetranie a cirkulácia vzduchu pritom zabezpečujú rovnakú teplotu a vlhkosť v celej saunovej miestnosti od podlahy po strop. Čím je vzduch vlhší, tým sa teplota vzduchu môže lepšie transportovať na pokožku (čím vlhší je vzduch, tým je vyššia jeho tepelná vodivosť). Vďaka tomu je subjektívne vnímaná teplota sauny zahriatej na 75 stupňov,  pri 60% vlhkosti asi taká ako pri suchej saune zahriatej 100 stupňov, avšak bez nepríjemných vedľajších účinkov suchej sauny (vysoká záťaž obehového systému, komplikovanejšie dýchanie...). Všeobecne platí, že nižšia teplota v saune sa dá vykompenzovať vyššou vlhkosťou. Konštrukcia aj použité materiály sú rovnaké ako u suchej sauny. Vyžaduje sa pec s dostatočne veľkým kontajnerom na kamene  (leje sa na ne voda, a tak sa vyrába para)  na nej je potom možné presne si nastaviť teplotu a relatívnu vlhkosť, ktorú potom pec v saune aicky udržiava.

Fínska sauna – Suchá

Klasická horúca sauna s nižšou vlhkosťou pri teplote 100 - 110°C. Jej účinkom je predovšetkým uvoľnenie svalstva pohybového aparátu s následnou celkovou relaxáciou. Vysoká teplota vzduchu napomáha k zvýšeniu potenia tela a tým sa organizmus zbavuje toxických látok. Ďalej dochádza k posilneniu imunitného systému, oslabeného hlavne po rôznych ťažkých infekčných ochoreniach.
Fínsk sauna je odpočinok a osvieženie, odpočinok napomáhajúci
udržať naše zdravie, ktoré má blahodarný účinok na telo i dušu.
Napomáha oslobodiť náš organizmus od škodlivých látok. Je
účinný na posilnenie imunitného systému a má regeneračný
účinok. V horúcom a suchom vzduchu zahynú baktérie a vírusy.

Použitie fínskej sauny

*Pred vstupom do sauny je potrebné sa poriadne osprchovať, no
nepoužívať žiadne mydlo.
*Do sauny sa vstupuje úplne nahý iba s plachtou.
* Kamene na ohnisku sú veľmi horúce a keď sa na ne naleje voda,
oblak pary zahalí miestnosť.
*Odporúčaný čas začiatočníka je 5-10 minút.
*Čas pravidelného saunára je 10-15 minút.
*Po saunovaní ochlaďme telo s osviežujúcou sprchou, a potom sa ponorme
v bazéne s ľadovou vodou
*Na konci je potrebné sa osprchovať s použitím mydla a šampónu.
*Po saunovaní sa doporučuje piť veľké množstvo tekutiny

Sauna nie je vhodná pre všetkých.

Je vhodná len pre osoby, ktorým neboli zistené príznaky žiadneho závažného ochorenia (akútneho alebo zhoršeného chronického). Chorý by sa pred návštevou sauny mal poradiť so svojím lekárom. Niektoré ochorenia do sauny vôbec nepatria(akútne zápaly, niektoré kožné ochorenia, kontraindikované gynekologické problémy, degeneratívne ochorenia a pod.). Kvôli vysokým teplotám je prísne zakázaná epileptikom, pacientom s ochoreniami obličiek, so srdcovo-cievnymi problémami, vysokým krvným tlakom, chorobami pľúc a ľuďom trpiacim zápalmi kĺbového aparátu. Návštevu sauny neodporúčame ani pri virózach, horúčkových stavoch alebo zápalových ochoreniach, u žien v období menštruácie alebo tehotným.

Ľadová kaďa

Po saune sa môžte schladiť v našej ľadovej kadi!


                  


Návrat na obsah